Header 2016

 • fatpipelogo
 • gutzLogoPayoffPos
 • Båsk
 • IntersportVaasa
 • vaasa vasa logo
 • carrot logo 01
 • asics
 • zoner
 • pohjalainen
 • gutzLogoPayoffPos
 • Båsk
 • rstudio
Virhe
 • Virhe ladattaessa syötteen tietoja
tiistai, 05 huhtikuu 2016 10:23

SB Vaasa aloittaa uuden lehden julkaisemisen

ARI 6988SB Vaasa julkaisee ensi kaudesta lähtien Uutisankka-nimistä lehteä, joka kertoo sloganinsa mukaan ”tositarinoita vaasalaisesta salibandysta.”

Uutisankka ei ole aivan tavanomainen salibandylehden nimi. Jokainen tietää itse sanan tarkoituksen valheellisena uutisena. Nimen syntyyn vaikutti ankkalammikko-termi, joka on humoristinen ilmaus suomenruotsalaisuudesta. Kaikki tämä liittyy myös SB Vaasaan.

- SB Vaasa mielletään muualla nimenomaan kaksikielisenä seurana ja monesti vähän ylpeänä sellaisena. Täten halusimme nostaa humoristisessa mielessä ankkalammikko-ajatusta lehden nimeen. Uutis-etuliite totta kai kuvaa lehden informatiivista tarkoitusta. Slogan ”tositarinoita vaasalaisesta salibandysta” taas tuo mukavaa vastakkainasettelua uutisankka-sanan varsinaiselle merkitykselle, kertoo seuran markkinointivastaava Sebastian Björklund.

- Nimessä on itseironiaa, sopivasti pientä provokaatiota ja pilkettä silmäkulmassa, komppaa seuran puheenjohtaja Tony Suvanto.

Lehti julkaistaan neljästi kaudessa ja sen avausnumero näkee päivänvalon tulevana syksynä. Lehden tarkoitus on totta kai iskulauseensa mukaan nostaa esille vaasalaisia salibandytarinoita, mutta myös antaa yhteistyömahdollisuuksia yrityksille mainostilan muodossa.

Uutisankka korvaa seuran repertuaarissa aiemmilla kausilla ilmestyneen SB Magazinen. SB Magazinekin ilmestyy edelleen, mutta se ei liity enää mitenkään SB Vaasaan.

 

Artikkelin kuva: Ari Honkonen.

Luettu 2628 kertaa

SB Vaasa Twitterissä

Pohjalaisen uutissähkeet: